Спорт

Нема подобар од Ѓоковиќ во изминатата деценија

Њујорк, 12. декември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Специјализираниот портал за тенис „Tennis.com“ го прогласи Новак Ѓоковиќ за најдобар играч во последната деценија.

Иако се работи за големо признание, одлуката на порталот е логична со оглед на тоа какви успеси постигнал Ѓоковиќ во последните десет години. На почеткот на 2011 година тој се искачи на првото место на АТП листата, а таа година освои три грен-слем трофеи.

Во изминатите десет години Ѓоковиќ освоил 15 од своите 16 титули на грен-слем турнирите.

Споредено со неговите најголеми ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал, тој во последните десет години освоил повеќе грен-слем титули од нив и повеќе време минал на првото место на АТП листата.

Особено импресивен период во кариерата на Ѓоковиќ е 2015 и 2016 година кога во еден момент беше шампион на четири грен-слем турнири.

Оваа деценија на грен-слем турнирите забележал 216 победи и 24 порази. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука