Спорт

Познати се можните противници на Македонија во новото издание на Лигата на нации

Нион, 27. февруари 2020 (ОХРИДПРЕС) – Два месеци по завршувањето на ЕУРО 2020 ќе започне новото издание на Лигата на нации. Репрезентацијата на Македонија, во второто издание на најмладото натпреварување на УЕФА ќе се натпреварува во Ц-конкуренцијата.

Ждрепката за Лигата на нации ќе се одржи на 3 март во Амстердам. Македонија, во Ц-конкуренцијата е сместена во вториот шешир, заедно со Косово, Белорусија и Кипар. Овие селекции нема да ик бидат противници на избраниците на Игор Ангеловски.

Шешир 1: Грција, Албанија, Црна Гора, Грузија
Шешир 2: Македонија, Косово, Белорусија, Кипар
Шешир 3. Естонија, Словенија, Литванија, Луксембург
Шешир 4: Ерменија, Азербејџан, Казахстан, Молдавија.

УЕФА објави во кој период ќе се играат натпреварите.

1 коло: 3-5 септември 2020
2 коло: 6-8 септември 2020
3 коло: 8-10 октомври 2020
4 коло: 11-13 октомври 2020
5 коло: 12-14 ноември 2020
6 коло 15-17 ноември 2020. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука