COVID-19 Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам

Координативен состанок на координативното тело за превенција на последиците од вирусот COVID-19 во туризмот

Скопје, 12. март 2020 (ОХРИДПРЕС) – Координативното тело формирано за превенција од последиците на новиот COVID-19 вирус денес го одржа третиот координативен состанок.

Покрај Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Стопанските комори и Асоцијациите за туризам присуствуваа и претставници од министерството за транспорт и врски и пазарната инспекција на Република Македонија со цел координација на сите активности и превенција од новиот COVID-19 вирус, како и предложување на заеднички мерки за справување со ситуацијата до македонската Влада.

На состанокот биле донесени следните заклучоци:

1. Привремено ослободување од придонеси за вработените во туристичкиот сектор во период од 6 месеци, почнувајќи од март 2020 година.

2. Формирање на фонд за ублажување на штетите како резултат на новиот COVID-19 во туристичкиот сектор, обезбеден со пренамена на средствата од програмата на АППТ и Министерството за економија – сектор туризам.

3. Да се обезбеди увид во договорните услови со нискобуџетните авиокомпании и останатите авиопревозници, во однос на обештетување на домашниот туристички сектор.

4. Дополнување на програмите на АППТ и Министерството за економија – сектор туризам за интервенирање при ублажување на последиците од новиот COVID-19 вирус во туристичкиот сектор.

5. Да се стават во мирување побарувањата на ЗАМП во наредните 6 месеци во туристичкиот сектор и угостителството.

6. Дополнување на програмата на Министерството за економија – сектор туризам со обезбедување дополнителни средства и категории на граѓани, односно, стари лица, пензионери и лица со ниски приходи.

7. Прифаќање на предлогот за реформи, измени и дополнување на Законот за туристичка дејност во делот осигурување, со што би се избегнале и ублажиле одредени негативни последици.

8. Хотелите да ги почитуваат препораките за новиот COVID-19 вирус, односно да обезбедат апарати за мерење температура и средства за дезинфеккција.

9. Хотелите кои се во можност да бидат затворени во период од 2 месеци.

10. Олеснување на кредитните линии кои во моментот течат во туристичкиот сектор и угостителството.

Од Координативното тело информираат дека постојано ја следат состојбата во туристичкиот сектор и доколку истата налага состаноците ќе се закажуваат со побрза динамика. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука