Избор Македонија ТОП ВЕСТИ Хроника

Притвор за насилниците кои претепаа девојка во Штип

Штип, 3. април 2020 (ОХРИДПРЕС) – СВР Штип во координација со Одделот за криминалистичка полиција до ОЈО Штип поднесе кривична пријава против П.Р.(23) и С.А.(26) двајцата од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“ казниво по чл.386 ст.3 в.в.ст.1 од Кривичниот законик.

– Пријавените, во текот на јануари 2020 година, во куќа во Штип каде била оштетената, извршиле насилство над неа, со физички напад, на кој му претходела вербална расправија, по што насилно ја изнеле од куќата. Потоа ја однеле во влез во станбена зграда во Штип, каде продолжиле со насилството. Пријавените насилството го снимале со мобилен телефон. Од страна на судија на претходна постапка на пријавените им е одредена мерка притвор во траење од осум дена, информираат од МВР. (Крај)

извор: МВР фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука