Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника

Две лица во Струга не ја почитувале забраната за движење

Охрид, 24. мај 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатото деноноќие, 23/24.2020 година, за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, две лица не ја почитувале забраната за движење (Струга 2).

Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Во истиот период, не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 46 контроли врз лица во изолација, една контрола врз лицата во самоизолација и 22 контроли на угостителски и други објекти. (Крај)

извор: СВР Охрид фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука