Спорт

Ферари ќе го редизајнираат целиот болид

Маранело 1. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Шефот на Ферари Матија Биното изјавил дека неговиот тим морал да направи сериозни промени на болидот бидејќи во текот на претсезонските тестирања било откриено дека има одредени недостатоци.

Биното истакнал дека по тестовите на патеката Каталуња заклучиле дека остварените резултати не покажале напредок во развојот на болидот.

Поради тоа Себастијан Фетел и Шарл Леклер на првите две трки во Австрија ќе возат во болидо со старите спецификации, додека во новите болиди ќе седнат во Унгарија на 19 јули.

Годинешната сезона во Формула 1 ќе започне претстојниот викенд со трката за Големата награда на Австрија. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука