Спорт

Гвардиола за 108 милиони евра ќе го донесе Лаутаро во Сити

Манчестер, 16. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Манчестер сити ја победи УЕФА и сега се подготвува да урива рекорди во преодниот рок. „Скај Спорт“ тврди дека Пеп Гаврдиола ќе добие најмалку 200 милиони евра за да обнова на тимот.

Како прва мета, како што тврди овој извор, клубот го нанишанил напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез. Аргентинецот кој неколку месеци се поврзува со Барселона, според тренерот Гвардиола би бил идеален наследник на 32 годишниот Серхио Агуеро.

Наводно Гвардиола бил подготвен да му исплати на Интер 108 милиони евра за репрезентативецот на Аргентина.

Доколку го реализира овој трансфер Лаутаро ќе стане најскапиот фудбалер во историјата на клубот. Трансфер-рекордот во Сити го држи Кевин Де Брујне. За неговите услуги Волфсбург на Сити им наплати 76 милиони евра.

Исто така Гвардиола ќе се обидел да го донесе и Калиду Кулибали. Одбраната е најслабиот дел од овој тим на Сити, во преодниот рок ќе заминат Џон Соунс и Николас Отаменди. Кулибали би бил идеално засилување за „граѓаните“ но проблем претставуваат неговата цена, Наполи бара 100 милиони евра, интересот на Ливерпул и изјавата на фудбалерот дека е семејството е среќно во Наполи.

Она што е сигурно е дека Гвардиола го обезбедил потписот на 20 годишниот сонародник Феран Торес. Се претпоставува дека Валенсија за 20 годишникот ќе добиа 50 милиони евра. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука