COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

163 нови случаи на COVID-19, 1 новoзаболен во Охрид, 7 во Струга

Охрид, 21. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 52
– Куманово 21
– Дебар 2
– Штип 33
– Тетово 4
– Струга 7
– Велес 2
– Битола 5
– Охрид 1
– Кавадарци 4
– Гостивар 17
– Струмица 2
– Кочани 2
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 3
– Македонски Брод 1
– Свети Николе 3
– Кичево 1
– Ресен 1

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од:

– Скопје 41
– Дебар 1
– Штип 10
– Прилеп 4
– Тетово 1
– Велес 3
– Кавадарци 2
– Гостивар 6
– Пробиштип 1

Досега во земјата се направени вкупно 88.179 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.412, бројката на оздравени пациенти е 4.940, на починати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.040. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука