Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Подрачната единица на МЗШВ во Охрид ќе работи и викендов за поднесување на барања за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година

Скопје/Охрид, 23. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Рокот за поднесување за барања за пријавување за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година, истекува на крајот на месецов, односно 31-ви јули 2020 година, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).

– Со цел да им излеземе во пресерет на сите земјоделци кои сакаат да поднесат барања за субвенции, сите Подрачни единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе работат и за време на викендот (сабота и недела) до истекување на рокот за доставување на апликациите. Поднесувањето на барањата може да се врши електронски, односно самостојно од страна на барателите со регистрирање во системот на веб страна на Агенцијата за финанисиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (www.ipardpa.gov.mk), кадешто е ставено упатството за аплицирање. Оние земјоделци кои не можат електронски да поднесат барања или имаат потреба од помош при пополнување на електронските барања, можат да се обратат во Подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во целата држава, кои им стојат на располагање за се што ги интересира во врска со поднесувањето на барањата. На веб страната на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, се објавени телефонските броеви на раководителите на сите Подрачни единици на МЗШВ, со цел земјоделците да имаат можност и телефонски да побраат помош, информираат од министерството. (Крај)

извор: МЗШВ фото: МЗШВ

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука