COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

152 нови случаи на COVID-19, 3 новoзаболени лицa во Охрид, 13 во Струга

Охрид, 26. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 39
– Куманово 20
– Дебар 8
– Штип 14
– Прилеп 1
– Тетово 9
– Струга 13
– Битола 5
– Охрид 3
– Кавадарци 5
– Гостивар 15
– Гевгелија 3
– Струмица 4
– Радовиш 1
– Кочани 1
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 2
– Делчево 3
– Кратово 1
– Свети Николе 1
– Кичево 2

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени пациенти од:

– Скопје 23
– Куманово 8
– Штип 6
– Тетово 10
– Гостивар 10
– Свети Николе 13

Досега во земјата се направени вкупно 95.169 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.086, бројката на оздравени пациенти е 5.427, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.199. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука