COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

102 нови случаи на COVID-19, 3 новoзаболени и 15 оздравени лица во Охрид

Охрид, 28. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 39
– Куманово 11
– Штип 13
– Прилеп 3
– Тетово 2
– Струга 2
– Битола 6
– Охрид 3
– Кавадарци 3
– Гостивар 8
– Радовиш 1
– Кочани 1
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 1
– Виница 1
– Свети Николе 3
– Кичево 4

Починати се 5 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Куманово, пациент од Прилеп и пациент од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 99 оздравени пациенти од:

– Скопје 49
– Штип 2
– Тетово 10
– Струга 17
– Охрид 15
– Гостивар 2
– Струмица 1
– Кочани 1
– Кичево 1
– Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 97.550 тестирања на Магдалена Јованоска. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.315,  бројката на оздравени пациенти е 5.663, на починати е 471, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.181. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука