COVID-19 ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

119 нови случаи на COVID-19, по 3 новoзаболени лица во Охрид и Струга

Охрид, 30. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 35
– Куманово 15
– Штип 17
– Прилеп 3
– Тетово 4
– Струга 3
– Велес 3
– Битола 8
– Охрид 3
– Кавадарци 2
– Гостивар 8
– Крива Паланка 1
– Кочани 1
– Демир Хисар 5
– Берово 1
– Свети Николе 1
– Кичево 8
– Ресен 1

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје и пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од:

– Скопје 22
– Куманово 10
– Штип 12
– Тетово 26
– Струга 1
– Велес 1
– Битола 4
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 1
– Кратово 1
– Св.Николе 2
– Кичево 3
– Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 100.940 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.617, бројката на оздравени пациенти е 6.020, на починати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.117. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука