COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

166 нови случаи на COVID-19, 3 новoзаболени лица во Охрид, 7 во Струга

Охрид, 2. август 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 47
– Куманово 17
– Дебар 1
– Штип 23
– Тетово 12
– Струга 7
– Битола 1
– Охрид 3
– Кавадарци 9
– Гостивар 15
– Гевгелија 1
– Струмица 1
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 10
– Виница 2
– Свети Николе 2
– Кичево 12
– Неготино 2

Починати се 4 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Штип и пациент од Битола.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 185 оздравени пациенти од:

– Скопје 98
– Куманово 17
– Штип 25
– Битола 8
– Гостивар 15
– Радовиш 2
– Пробиштип 1
– Свети Николе 12
– Кичево 3
– Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 105.357 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.054, бројката на оздравени пациенти е 6.882, на починати е 497, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.675. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука