COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

75 нови случаи на COVID-19, 18 оздравени лица во Охрид, нема новозаболени

Охрид, 4. август 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 32
– Куманово 4
– Штип 5
– Тетово 7
– Кавадарци 8
– Гостивар 8
– Струмица 1
– Кочани 1
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 2
– Виница 1
– Свети Николе 1
– Кичево 2
– Неготино 1

Починати се 5 лица, пациент од Скопје, два пациенти од Куманово, пациент од Гостивар и пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од:

– Скопје 50
– Куманово 16
– Прилеп 2
– Тетово 5
– Струга 28
– Охрид 18
– Гостивар 2
– Крушево 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1
– Кратово 1
– Свети Николе 10
– Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 106.877 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.202, бројката на оздравени пациенти е 7.108, на починати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.589. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука