COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

109 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 15 оздравени лица во Охрид

Скопје, 10. август 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 20
– Куманово 16
– Штип 13
– Прилеп 1
– Тетово 3
– Струга 2
– Велес 4
– Битола 1
– Охрид 2
– Кавадарци 15
– Гостивар 10
– Гевгелија 1
– Радовиш 2
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 2
– Виница 3
– Свети Николе 5
– Кичево 7
– Неготино 1

Почината е една пациентка од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 422 оздравени пациенти од:

– Скопје 173
– Куманово 28
– Штип 93
– Прилеп 8
– Тетово 23
– Струга 36
– Охрид 15
– Гостивар 28
– Радовиш 1
– Крушево 2
– Кочани 1
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 1
– Свети Николе 3
– Кичево 1
– Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 115.590 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.942, бројката на оздравени пациенти е 8.087, на починати е 528, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.327. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука