COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

139 нови случаи на COVID-19, 3 новозаболени лица и еден починат пациент од Охрид

Скопје, 12. август 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 30
– Куманово 20
– Дебар 2
– Штип 15
– Прилеп 1
– Тетово 6
– Струга 8
– Битола 2
– Охрид 3
– Кавадарци 8
– Гостивар 19
– Гевгелија 1
– Струмица 2
– Кочани 5
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 3
– Берово 1
– Делчево 1
– Свети Николе 6
– Кичево 4

Починат е пациент од Охрид во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 239 оздравени пациенти од:

– Скопје 132
– Куманово 22
– Дебар 8
– Штип 14
– Прилеп 4
– Тетово 6
– Велес 1
– Битола 7
– Кавадарци 3
– Гостивар 2
– Кочани 3
– Демир Хисар 4
– Делчево 3
– Свети Николе 23
– Кичево 6
– Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 119.102 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.217, бројката на оздравени пациенти е 8.487, на починати е 530, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.200. Денес се евидентираат пет контролни теста. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука