COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ

98 нови случаи на COVID-19, 3 новозаболени, 1 оздравено и 1 починато лице од Охрид

Скопје, 13. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.253 тестирања, при што се регистрирани 98 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 17
-Куманово 13
-Прилеп 11
-Тетово 10
-Струга 5
-Велес 2
-Битола 1
-Охрид 3
-Кавадарци 4
-Гостивар 7
-Гевгелија 7
-Струмица 2
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 1
-Виница 2
-Делчево 2
-Свети Николе 2
-Ресен 2

Починати се 2 лица во болнички услови, пациент од Охрид (54 години) и пациентка од Радовиш (51 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 56 оздравени пациенит од:

-Скопје 19
-Куманово 7
-Прилеп 5
-Тетово 3
-Струга 3
-Битола 1
-Охрид 1
-Гостивар 7
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Берово 3
-Делчево 3
-Свети Николе 2

Досега во земјата се направени вкупно 165.892 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.791, бројката на оздравени пациенти е 13.184, на починати е 648, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.959. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука