COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

37 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени, 3 оздравени и 2 починати лице од Охрид

Скопје, 14. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 474 тестирања, при што се регистрирани 37 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 20
– Куманово 3
– Штип 1
– Тетово 3
– Струга 2
– Велес 1
– Охрид 2
– Гостивар 2
– Крива Паланка 1
– Кочани 2

Починати се 4 лица, пациент од Виница (57 години), двајца пациенти од Охрид (77 и 57 години) и еден од Струга (74 години). Од нив тројца се починати во, еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од:
– Скопје 41
– Куманово 34
– Штип 5
– Прилеп 6
– Тетово 13
– Велес 1
– Охрид 3
– Кавадарци 1
– Гостивар 6
– Струмица 2
– Кочани 2
– Демир Хисар 1
– Берово 1
– Виница 4
– Свети Николе 2
– Кичево 8
– Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.827, бројката на оздравени пациенти е 13.315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.860. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука