Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника

72-годишна стружанка затаила над 828 илјади денари данок

Охрид, 14. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 72-годишната Ј.Ц. од Струга и против правно лице од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“.

-Пријавената, за периодот од јули до септември минатата година, доставувала лажни податоци за своите приходи и приходите на правното лице на име на ДДВ и ПДВ, со што за себе и за правното лице се здобила со противправна имотна корист од 828.020 денари, информираат од МВР. (Крај)

извор: МВР фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука