Избор Спорт ТОП ВЕСТИ

ГФК Охрид Лихнидос ја пречекува Ренова во првата рунда од Купот на Македонија

Охрид, 15. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Денес во ФФМ беше одржана ждрепката за првите натпревари од Купот на Македонија.

Фудбалерите на ГФК Охрид Лихнидос во првата рунда за противник го добија прволигашот Ренова. Натпреварот е закажан за 23-ти септември, а ќе се одигра на СРЦ Билјанини Извори.

Останатите двојки се:

Велазерими – Работнички
Слога Виница – Шкупи
Вардар Форино – Вардар Скопје
Лабуништа Тетекс – Силекс
Кит Го – Скопје
Победа – Македонија ЃП
Љуботен – Пелистер
Каменица Саса – Борец
Гостивар – Тиквеш
Велешта – Кожуф
Росоман – Беласица

Поради пандемијата со CОVID-19 ќе има променет формат и сè до финалето ќе се игра по еден натпревар, а при нерешен резултат директно ќе се изведуваат пенали.

Натпреварите од првата рунда ќе се одиграат на 23- ти септември од 15:30 часот. Осминафиналните дуели ќе се одиграат на 21-ви октомври, а четвртфиналните пресметки на 25-ти ноември. Полуфиналето ќе се игра на 7-ми април, а мечот за трофејот на 19-ти мај. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука