COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

98 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени, 3 оздравени лица од Охрид

Скопје, 15. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.404 тестирања, при што се регистрирани 98 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 50
-Куманово 6
-Штип 4
-Прилеп 5
-Тетово 7
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 4
-Охрид 2
-Гостивар 1
-Струмица 9
-Крива Паланка 1
-Кочани 1
-Берово 1
-Делчево 2
-Кичево 1

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52 години), двајца од Гостивар (60 и 62 години), од Куманово (60 години), од Велес (70 години), двајца од Скопје (71 и 23 години), двајца од Струмица (29 и 44 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

-Скопје 46
-Штип 6
-Прилеп 8
-Тетово 9
-Велес 1
-Охрид 3
-Гевгелија 1
-Струмица 2
-Крива Паланка 2
-Кочани 2
-Македонски Брод 5
-Пехчево 4
-Берово 4
-Виница 2
-Делчево 6
-Свети Николе 1
-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.925, бројката на оздравени пациенти е 13.418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.846. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука