COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

163 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 4 оздравени лица од Охрид

Скопје, 16. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, при што се регистрирани 163 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 33
– Куманово 17
– Дебар 3
– Штип 5
– Прилеп 7
– Тетово 13
– Струга 3
– Велес 6
– Битола 4
– Охрид 2
– Кавадарци 5
– Гостивар 8
– Гевгелија 3
– Струмица 18
– Крива Паланка 2
– Радовиш 2
– Кочани 11
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 2
– Валандово 2
– Виница 2
– Делчево 7
– Свети Николе 1
– Кичево 3
– Ресен 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78 и 80 години), пациент од Кочани (77 години), од Струмица (44 години), од Скопје (72 години), од Битола (79 години) и еден пациент од Гостивар (79 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:

-Скопје 46
-Куманово 13
-Штип 7
-Прилеп 12
-Тетово 3
-Струга 2
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 4
-Кавадарци 4
-Гостивар 12
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 1
-Делчево 4
-Кратово 1
-Кичево 3
-Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.088, бројката на оздравени пациенти е 13.550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.870. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука