COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

186 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 9 оздравени лица од Охрид

Скопје, 17. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.674 тестирања, при што се регистрирани 186 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 56
-Куманово 16
-Штип 8
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 6
-Охрид 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 12
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 17
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 1
-Делчево 4
-Свети Николе 2
-Кичево 3
-Ресен 1

Починати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53 години), двајца пациенти од Струга (68 и 70 години), еден од Гостивар (61 години) и тројца пациенти од Делчево (43, 60 и 78 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од:

-Скопје 19
-Дебар 2
-Штип 4
-Прилеп 13
-Тетово 2
-Струга 4
-Охрид 9
-Гостивар 9
-Гевгелија 5
-Струмица 1
-Крива Паланка 1
-Радовиш 2
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 3
-Берово 4
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.274, бројката на оздравени пациенти е 13.635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.964. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука