COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени лица од Охрид

Скопје, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, при што се регистрирани 144 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 27
-Куманово 11
-Дебар 3
-Штип 5
-Прилеп 13
-Тетово 13
-Велес 4
-Битола 5
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 8
-Гевгелија 2
-Струмица 15
-Крива Паланка 1
-Радовиш 8
-Крушево 2
-Кочани 13
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 3
-Кичево 2
-Ресен 2

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48 години), еден од Штип (65 години), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83 години), еден од Тетово (69 години), еден од Струмица (39 години), еден од Виница (63 години) и еден пациент од Кичево (56 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

-Скопје 22
-Куманово 33
-Штип 2
-Прилеп 7
-Тетово 2
-Струга 1
-Битола 4
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Крива Паланка 3
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 4
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 5
-Свети Николе 2
-Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.417, бројката на оздравени пациенти е 13.732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.002. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука