COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

428 нови случаи на COVID-19, 4 новозаболени и 2 оздравени лица од Охрид

Скопје, 18. октомври 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, при што се регистрирани 428 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 200
-Куманово 16
-Дебар 2
-Штип 9
-Прилеп 29
-Тетово 30
-Струга 2
-Велес 6
-Битола 14
-Охрид 4
-Кавадарци 17
-Гостивар 5
-Гевгелија 15
-Струмица 11
-Крива Паланка 1
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 2
-Виница 3
-Делчево 4
-Кратово 2
-Свети Николе 3
-Кичево 11
-Ресен 10
-Неготино 5

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (60 и 66 години), еден од Куманово (64 години), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87 години) двајца од Тетово (75 и 53 години), еден од Струга (55 години), еден од Струмица (83 години) и еден пациент од Крива Паланка (80 години). Од нив 1 пациент е починат вонболнички услови, останатите 9 се починати во болница.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

– Скопје 57
– Куманово 11
– Штип 6
– Прилеп 8
– Тетово 8
– Струга 2
– Велес 2
– Битола 2
– Охрид 2
– Гостивар 2
– Струмица 7
– Крива Паланка 1
– Радовиш 6
– Кочани 8
– Валандово 1
– Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.628, бројката на оздравени пациенти е 17.239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.555. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука