COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

408 нови случаи на COVID-19, 23 новозаболени и 3 оздравени лица од Охрид

Скопје, 20. октомври 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, при што се регистрирани 408 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 227
-Куманово 12
-Штип 15
-Прилеп 4
-Тетово 34
-Струга 5
-Велес 15
-Битола 10
-Охрид 23
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Струмица 18
-Крива Паланка 6
-Радовиш 7
-Кочани 4
-Демир Хисар 4
-Пехчево 2
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 6
-Ресен. 1
-Неготино 2

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (64 и 77 години), еден од Ресен (59 години) и еден пациент од Битола (76 години). Од нив еден пациент е починат вон болнички услови, останатите се починати во болница.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 281 оздравен пациент од:

-Скопје 148
-Куманово 4
-Штип 17
-Прилеп 16
-Тетово 18
-Струга 4
-Велес 4
-Битола 8
-Охрид 3
-Кавадарци 8
-Гостивар 3
-Гевгелија 9
-Струмица 12
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 4
-Берово 1
-Валандово 2
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 223.922 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24.196, бројката на оздравени пациенти е 17.673, на починати е 850, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.673. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука