ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Охрид ТОП ВЕСТИ

„Дедо и внук“ на Илија Пиперкоски ќе биде прикажан на 12-то издание на Филмскиот фестивал во Приштина

Струга, 25. октомври 2020 (ОХРИДПРЕС) –  Филмот „Дедо и внук“ на познатиот охридски и македонски режисер Илија Пиперкоски ќе биде прикажан вечерва во рамките на 12-то online издание на Филмскиот фестивал во Приштина, Косово.

Проекциите на PriFest започнуваат во 16:00 часот, а покрај „Дедо и внук“ ќе бидат прикажани и филмовите „Sky troubled“ од Косово, албанскиот „The stars of the future“ и филмот „Toprak“ од Турција.

Image may contain: ‎text that says '‎PRISHTINA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 12TH EDITION Mس FEST Friendship Forever. PriFest ONLINE EDITION 19 19-25 OCTOBER 2020 25.10.2020 SUNDAY DIEL FEATUREFILMS QIELLI TRAZUAR Kosovo (96 min) YJET E SE ARDHMES Albania (90 min) TOPRAK Turkey (106 min) GRANDFATHER AND GRANDSON North MK (108 min) Timeslot all films 16.00h‎'‎

Илија Пиперкоски, кој го напиша и сценариото за филмот, успеа да раскаже прекрасна приказна, со која сите гледачи ќе можат длабоко да се идентификуваат – проблемите со здравството, политиката, корупцијата, но и обичните човечки приказни и односи момче-девојка, татко-син и дедо-внук. Грешките од младоста често знаат да отворат големи дупки подоцна во животот на секој од нас, па гледачите во многу делови од филмот ги препознаа сопствените или проблемите од нивните најблиски и пријатели. Според Пиперкоски, уметноста не треба да се занимава со големи теми, туку со мали, навидум секојдневни приказни на обичниот човек. Големите приказни се во малите мигови….

Покрај Салаетин Билал, во филмот играат и Дејан Лилиќ, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски, Благој Веселинов и други актери, меѓу кои се истакна и тогаш 12-годишниот охриѓанец Наум Цветкоски.

Продуцент е Огнен Антов од „Дрим фактори“, во соработка со: „Пандорас бокс продукција“ и „Елиен филм“, и е финансиски помогнат од Агенцијата за филм. Директор на фотографија е романецот Патру Паунеску, сценографијата е на Владимир Зафирковски, костимограф е Жаклина Крстевска, композитор Оливер Тевчев, а монтажата ја направи Данчо Стефков. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

 

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука