Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ

Промовиран документарниот филм „Охридските пливачки легенди“ на Љупчо Паункоски

Охрид, 19. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Александар Леко Радич, Нико Нестор, Климе Савин, Дики и Атина Бојаџи се само дел од пливачките легенди, на кои авторот Љупчо Паункоски им оддаде должна почит со документарниот филм „Охридските пливачки легенди“.

Промоцијата се одржа синоќа во Големата сала при Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 18:00 часот.

Љупчо Паункоски е вљубеник во фотографијата, но преку својата камера остава и видео-сведоштва за Охрид, родната Малесија и за луѓе од градот кои оставиле свој печат. По професија е електротехничар кој својот занает несебично им го пренесувал на своите ученици.

Со одобрение од авторот, погледнете го документарецот на OhridPress.

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука