COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.237 нови случаи на COVID-19, 26 новозаболени, 2 починати и 13 оздравени лица од Охрид

Скопје, 20. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.200 тестирања, при што се регистрирани 1.237 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 506
-Куманово 34
-Штип 55
-Прилеп 91
-Тетово 51
-Струга 31
-Велес 67
-Битола 30
-Охрид 26
-Кавадарци 31
-Гостивар 75
-Гевгелија 23
-Струмица 38
-Крива Паланка 8
-Радовиш 11
-Крушево 12
-Кочани 15
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 4
-Берово 1
-Валандово 6
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 5
-Свети Николе 24
-Кичево 36
-Ресен 13
-Неготино 29

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76 години), еден од Куманово (76 години), еден од Штип (51 години), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56 години), еден од Тетово (65 години), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85 години), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69 години), двајца од Охрид (54 и 63 години), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71 години), еден од Крушево (44 години), еден од Кочани (67 години), еден од Кичево (67 години) и еден пациент од Неготино (67 години). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од:

-Скопје 284
-Куманово 49
-Штип 32
-Прилеп 61
-Тетово 69
-Струга 5
-Велес 51
-Битола 28
-Охрид 13
-Кавадарци 14
-Гостивар 35
-Гевгелија 12
-Струмица 25
-Крива Паланка 7
-Радовиш 8
-Крушево 1
-Кочани 15
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 5
-Свети Николе 8
-Кичево 1
-Ресен 1
-Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52.449, бројката на оздравени пациенти е 30.952, на починати е 1.462, а бројот на активни случаи изнесува 20.035. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука