COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.288 нови случаи на COVID-19, 30 новозаболени, 2 починати и 52 оздравени лица од Охрид

Скопје, 25. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, при што се регистрирани 1.288 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 570
-Куманово 57
-Дебар 8
-Штип 44
-Прилеп 78
-Тетово 56
-Струга 28
-Велес 32
-Битола 53
-Охрид 30
-Кавадарци 30
-Гостивар 85
-Гевгелија 21
-Струмица 34
-Крива Паланка 5
-Радовиш 13
-Крушево 1
-Кочани 28
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 3
-Берово 3
-Валандово 2
-Виница 11
-Делчево 9
-Кратово 3
-Свети Николе 12
-Кичево 22
-Ресен 11
-Неготино 22

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79, 80, 54, 70, 68, 54, 68, 82, 84, 68, 76, 75, 71, 60, 73, 56 години), двајца од Куманово (70 и 62 години), еден пациент од Дебар (87 години), еден од Штип (71 години), тројца од Прилеп (86, 76, 68години), четири пациенти од Тетово (53, 72, 67, 66 години), двајца од Струга (68, 69 години), двајца од Велес (67, 78 години), двајца од Охрид (68, 73 години), еден пациент од Струмица (72 години), еден од Демир Хисар (65 години), еден од Берово (79 години), двајца од Кичево (60, 41 години) и еден пациент од Неготино (40 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од:

-Скопје 407
-Куманово 33
-Штип 32
-Прилеп 36
-Тетово 36
-Струга 63
-Велес 30
-Битола 144
-Охрид 52
-Кавадарци 27
-Гостивар 19
-Гевгелија 10
-Струмица 19
-Крива Паланка 7
-Радовиш 5
-Крушево 4
-Кочани 11
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 2
-Берово 3
-Валандово 2
-Виница 6
-Делчево 7
-Кратово 3
-Свети Николе 12
-Кичево 72
-Ресен 14
-Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57.451, бројката на оздравени пациенти е 34.970, на починати е 1.600, а бројот на активни случаи изнесува 20.881. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука