Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника

Кривична за лице од струшки Џепин кој на Facebook објавил пишан материјал кој помага, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство

Струга, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 51-годишниот М.К. од струшкото село Џепин, поради постоење основи на сомнение дека сторил казнено дело „ширење на расиситички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

-Тој, на својот Facebook профил, објавил пишан материјал кој помага, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство, информираат од СВР Охрид. (Крај)

извор: СВР Охрид фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука