COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

Скопје, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.864 тестирања, при што се регистрирани 1.160 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 472
-Куманово 58
-Дебар 2
-Штип 43
-Прилеп 78
-Тетово 61
-Струга 29
Велес 32
-Битола 87
-Охрид 47
-Кавадарци 32
-Гостивар 22
-Гевгелија 1
-Струмица 39
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Крушево 2
-Кочани 15
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 10
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 12
-Кратово 2
-Свети Николе 17
-Кичево 26
-Ресен 17
-Неготино 11

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61 години), двајца од Куманово (62 и 69 години), еден пациент од Штип (72 години), еден од Велес (78 години), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39 години), тројца од Гостивар (56, 66 и 63 години), еден пациент од Гевгелија (65 години), еден од Струмица (77 години), еден од Кочани (65 години), двајца од Делчево (66 и 68 години), еден од Кратово (65 години), еден од Кичево (61 години) и еден пациент од Неготино (84 години). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од:

-Скопје 560
-Куманово 55
-Дебар 5
-Штип 32
-Прилеп 59
-Тетово 51
-Струга 22
-Велес 35
-Битола 47
-Охрид 38
-Кавадарци 31
-Гостивар 26
-Гевгелија 5
-Струмица 17
-Крива Паланка 11
-Радовиш 13
-Крушево 3
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 6
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 8
-Кичево 16
-Ресен 4
-Неготино 18

Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58.608, бројката на оздравени пациенти е 36.064, на починати е 1.630, а бројот на активни случаи изнесува 20.914. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука