COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.093 нови случаи на COVID-19, 37 новозаболени, едно починато и 27 оздравени лица од Охрид

Скопје, 27. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.084 тестирања, при што се регистрирани 1.093 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 431
-Куманово 57
-Дебар 14
-Штип 41
-Прилеп 60
-Тетово 41
-Струга 29
-Велес 55
-Битола 37
-Охрид 37
-Кавадарци 44
-Гостивар 94
-Гевгелија 14
-Струмица 18
-Крива Паланка 7
-Радовиш 11
-Крушево 8
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 20
-Кичево 15
-Ресен 1
-Неготино 19

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62 години), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85 години), еден пациент од Дебар (82 години), еден од Штип (61 години), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64 години), еден од Струга (57 години), еден од Велес (70 години), еден од Охрид (39 години), двајца од Гостивар (69 и 53 години),еден д Струмица (55 години), еден од Кратово (74 години) и еден пациент од Ресен (69 години). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:

-Скопје 256
-Куманово 57
-Дебар 6
-Штип 26
-Прилеп 49
-Тетово 50
-Струга 13
-Велес 42
-Битола 42
-Охрид 27
-Кавадарци 33
-Гостивар 52
-Гевгелија 6
-Струмица 29
-Крива Паланка 5
-Радовиш 9
-Крушево 2
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Берово 9
-Валандово 6
-Виница 11
-Делчево 6
-Кратово 8
-Свети Николе 17
-Кичево 13
-Ресен 2
-Неготино 13

Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59.701, бројката на оздравени пациенти е 36.825, на починати е 1.658, а бројот на активни случаи изнесува 21.218. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука