COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.022 нови случаи на COVID-19, 28 новозаболени, 4 починати и 11 оздравени лица од Охрид

Скопје, 28. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.127 тестирања, при што се регистрирани 1.022 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 463
-Куманово 30
-Дебар 6
-Штип 28
-Прилеп 68
-Тетово 29
-Струга 21
-Велес 47
-Битола 48
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 66
-Гевгелија 4
-Струмица 26
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 2
-Кочани 12
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 36
-Ресен 6
-Неготино 27

Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49 години), двајца од Прилеп (56 и 71 години), двајца од Велес (76 и 58 години), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77 години ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66 години), еден пациент од Кавадарци (67 години), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54 години), тројца од Струмица (78, 63 и 70 години), еден од Радовиш (67 години), еден од Кочани (68 години), еден од Пробиштип (85 години), еден од Валандово (75 години) и еден пациент од Кичево (66 години). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:

-Скопје 274
-Куманово 34
-Дебар 3
-Штип 29
-Прилеп 51
-Тетово 43
-Велес 37
-Битола 28
-Охрид 11
-Кавадарци 15
-Гостивар 19
-Гевгелија 6
-Струмица 19
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 15
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 5
-Валандово 6
-Виница 7
-Делчево 4
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 20
-Ресен 2
-Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 329.086 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60.723, бројката на оздравени пациенти е 37.505, на починати е 1.699, а бројот на активни случаи изнесува 21.519. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука