COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Општина Дебрца Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

613 нови случаи на COVID-19, 27 новозаболени и 28 оздравени лица од Охрид

Скопје, 13. декември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.837 тестирања, при што се регистрирани 613 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 204
-Куманово 35
-Дебар 15
-Штип 20
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Струга 19
-Велес 24
-Битола 23
-Охрид 27
-Кавадарци 38
-Гостивар 24
-Гевгелија 19
-Струмица 9
-Крива Паланка 8
-Радовиш 8
-Кочани 11
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 12
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 4
-Свети Николе 15
-Кичево 11
-Ресен 7
-Неготино 15

Починати се 25 лица, осум пациенти од Скопје (63, 80, 72, 72, 53, 81, 60 и 71 години), двајца од Куманово (86 и 87 години), еден од Прилеп (77 години), двајца од Велес (68 и 61 години), тројца пациенти од Битола (54, 67 и 57 години), еден од Кавадарци (68 години), тројца од Гостивар (60, 75 и 59 години), еден од Гевгелија (71 години), еден од Струмица (47 години), еден од Радовиш (53 години), еден од Свети Николе (75 години) и еден пациент од Ресен (84 години). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 688 оздравени пациенти од:

-Скопје 251
-Куманово 38
-Дебар 3
-Штип 39
-Прилеп 45
-Тетово 41
-Струга 18
-Велес 29
-Битола 43
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 32
-Гевгелија 2
-Струмица 13
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 2
-Свети Николе 6
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73.638, бројката на оздравени пациенти е 49.414, на починати е 2.121, а бројот на активни случаи изнесува 22.103. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука