COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

520 нови случаи на COVID-19, 22 новозаболени и 2 починати лица од Охрид

Скопје, 12. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, при што се регистрирани 520 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 231
-Куманово 22
-Дебар 11
-Штип 10
-Прилеп 9
-Тетово 23
-Струга 9
-Велес 20
-Битола 10
-Охрид 22
-Кавадарци 28
-Гостивар 25
-Гевгелија 8
-Струмица 20
-Крива Паланка 12
-Радовиш 6
-Крушево 2
-Кочани 7
-Пробиштип 5
-Македонски Брод 2
-Пехчево 4
-Берово 4
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 11
-Ресен 1
-Неготино 3

Починати се 12 лица, четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65 години), еден пациент од Дебар (72 години), двајца од Струга (79 и 81 години), два пациенти од Охрид (94 и 66 години), еден пациент од Струмица (79 години), од Крива Паланка (59 години) и еден пациент од Кичево (70 години). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти од:

-Скопје 150
-Куманово 16
-Штип 6
-Прилеп 18
-Тетово 12
-Струга 20
-Велес 15
-Битола 17
-Кавадарци 27
-Гостивар 14
-Гевгелија 9
-Струмица 17
-Радовиш 7
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Берово 5
-Виница 2
-Свети Николе 1
-Кичево 5
-Ресен 3
-Неготино 12

Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.117, бројката на оздравени пациенти е 68.364, на починати е 2.647, а бројот на активни случаи изнесува 16.106. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука