Забава Избор ТОП ВЕСТИ

Музиката на Четкар на бројни радио станици ширум светот

Охрид, 18. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот музичар Владимир Четкар, во овие исклучително тешки времиња ни носи убава вест која е поврзана со неговата авторска музика.

– Според последниот извештај на фондацијата BMI (Broadcast Music Incorporated) во последните 4 месеци авторската музика на Владимир Четкар одела во радискиот етер на 10 земји надвор од Македонија и тоа: Јапонија, Унгарија, Италија, Тајланд, Израел, Англија, Белгија, Холандија, Србија и САД. Константниот интернационален успех кој овој македонски автор (гитарист, вокалист, композитор, аранжер и продуцент) го бележи со своето присуство на интернационални радио станици и престижни џез фестивали и музички клубови ширум светот е од особена важност како за неговата кариера така и за промоцијата на Македонија, информираат од тимот на Четкар.

Image may contain: text that says 'International Performances Audio Country Society Title BELGIUM SABAM HUNGARY ARTISJUS OCEAN OF LOVE COME WITH ME HEAVENLY JOYRIDE MAGIC HILL OF LIHNID SOUL PLENDOR GOES TRAVEL THE WORLD ISRAEL ACUM ITALY SIAE REMEMBER JAPAN JASRAC ....------------.. HEAVENLY TIME GOES BY FOR YOU BORN FOR THE SCREEN COME WITH ME DAY STARTER |FUNK GOING HOME HEAVENLY REMEMBER IN OPEN SPACE JAGULA JOYRIDE LUCKY PAIR MAGIC HILL OF LIHNID MOONRISE NIGHT PARADE New York Creative Office 7 World Trade Center, 250 New York, NY 10007-0030 Nashville Creative Office 10 Music Square East Nashville, TN 37203 BMI'

Image may contain: text that says 'International Performances Audia Country/ Society JAPAN Title JASRAC OCEAN LOVE SOUL SPLENDOR FUNK TIME GOES BY TRAVEL THE WORLD WE WILL NEVER END NETHERLANDS BUMA SERBIA SOKOJ OCEAN OF LOVE THAILAND MCT BORN FOR THE SCREEN HEAVENLY UNITED KINGDOM PRS HEAVENLY OCEAN OF LOVE International Performances Audio Totals International Performances Audiovisua Country Society Series/ Film ITALY Title SIAE ADDITIONAL REVENUE FROM SIAE ADDITIONAL REVENUE International Performances Audiovisual Totals U.S./ International Performances Sum Country U.S. UNITED STATES INTERNATIONAL BELGIUM'

Истовремено деновиве Четкар работи на својот најнов музички спот за композицијата „I Remember“ која беше дел од неговиот втор студиски албум. Спотот ќе биде готов и промовиран во текот на следната недела. „I Remember“ е песна која евоцира спомени на љубовта, на животните патешествија и авантури. Спомени кои на сите нас секојдневно ни помагаат психички да ја пребродиме оваа пандемија веќе скоро година дена. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука