COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

72 нови случаи на COVID-19, нема новозаболени лица од Охрид

Скопје, 20. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 793 тестирања, при што се регистрирани 72 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 45
-Куманово 4
-Тетово 4
-Гостивар 4
-Штип 4
-Кавадарци 3
-Струга 4
-Кичево 1
-Свети Николе 1
-Неготино 1
-Дебар 1

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87 години), три од Прилеп (69, 76 и 57 години), еден пациент од Велес (51 години), еден од Неготино (80 години), еден од Дебар (71 години), еден од Радовиш (66 години), еден од Македонски Брод (66 години) и еден пациент од Кратово (76 години). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.023 оздравени пациенти од:

-Скопје 511
-Куманово 51
-Тетово 32
-Прилеп 46
-Гостивар 29
-Штип 17
-Битола 34
-Велес 38
-Струмица 26
-Кавадарци 50
-Кочани 22
-Кичево 11
-Свети Николе 5
-Гевгелија 15
-Неготино 21
-Дебар 22
-Ресен 3
-Крива Паланка 20
-Радовиш 23
-Берово 9
-Делчево 1
-Пробиштип 3
-Виница 4
-Валандово 5
-Македонски Брод 2
-Богданци 6
-Крушево 3
-Демир Капија 2
-Пехчево 11
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89.463, бројката на оздравени пациенти е 74.800, на починати е 2.739, а бројот на активни случаи изнесува 11.924. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука