COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

51 нови случаи на COVID-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирани се едно починато и 36 оздравени лицa

Скопје, 15. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 755 тестирања, при што се регистрирани 51 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 25
-Прилеп 9
-Кавадарци 7
-Струмица 2
-Струга 2
-Куманово 1
-Штип 1
-Велес 1
-Кочани 1
-Кичево 1
-Делчево 1

Починати се 9 лица, 3 пациенти од Прилеп, по 2 пациенти од Скопје и Тетово, и по 1 починат е пријавен од Куманово и Охрид. Пациентите се на возраст од 54-87 години. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 308 оздравени пациенти од:

-Скопје 135
-Охрид 36
-Кавадарци 18
-Струга 15
-Велес 14
-Прилеп 12
-Битола 10
-Крива Паланка 7
-Тетово 6
-Неготино 6
-Штип 5
-Струмица 4
-Кочани 4
-Дебар 4
-Крушево 4
-Куманово 3
-Кичево 3
-Гостивар 3
-Свети Николе 2
-Гевгелија 2
-Берово 2
-Пробиштип 2
-Валандово 2
-Македонски Брод 2
-Радовиш 1
-Виница 1
-Кратово 1
-Богданци 1
-Демир Капија 1
-Пехчево 1
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 487.716 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.101, бројката на оздравени пациенти е 87.960, на починати е 2.998, а бројот на активни случаи изнесува 6.143. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука