COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

725 нови случаи на COVID-19, 29 новозаболени лицa од Охрид

Скопје, 24. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, при што се регистрирани 725 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 274
-Прилеп 79
-Кавадарци 55
-Тетово 39
-Куманово 34
-Охрид 29
-Гевгелија 26
-Неготино 25
-Велес 24
-Штип 20
-Гостивар 18
-Битола 16
-Струмица 13
-Кочани 12
-Струга и Крива Паланка по 11
-Богданци 6
-Крушево 5
-Ресен 4
-Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Демир Капија по 3
-Кичево 2
-Берово 1

Починати се 13 лица, по 4 пациенти од Скопје (85, 78, 72 и 64 години) и Куманово (70, 63, 57 и 50 години) и по еден пациент од Тетово (66 години), Прилеп (72 години), Битола (71 години), Велес (75 години) и Пробиштип (83 години). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 215 оздравени пациенти од:

-Скопје 125
-Прилеп 19
-Кавадарци 13
-Струмица 9
-Велес 6
-Битола 5
-Тетово, Куманово и Неготино 4
-Гевгелија, Делчево, Демир Капија, Кичево и Радовиш по 3
-Гостивар, Ресен, Пробиштип и Демир Хисар по 2
-Кочани, Крива Паланка и Виница по 1

Досега во земјата се направени вкупно 509.720 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 100.632, бројката на оздравени пациенти е 90.311, на починати е 3.098, а бројот на активни случаи изнесува 7.223. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука