COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

457 нови случаи на COVID-19, 29 новозаболени 3 починати и 38 оздравени лица од Охрид

Скопје, 22. март 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, при што се регистрирани 457 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 198
-Прилеп 32
-Куманово 30
-Охрид 29
-Велес 25
-Кавадарци 24
-Штип 17
-Тетово 16
-Гевгелија 15
-Гостивар 13
-Струмица и Кочани по 9
-Струга, Неготино, Свети Николе, Македонски Брод, Виница по 5
-Пробиштип 3
-Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Богданци по 2
-Ресен, Дебар, Берово и Кратово по 1

Пријавени се вкупно 30 починати лица, на возраст од 50 до 84 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп 6, од Битола и Охрид по 3 починати, од Кочани и Демир Капија по 2 и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Струга, Неготино, и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Регистрирани се 700 оздравени пациенти од:

-Скопје 291
-Кавадарци 52
-Неготино 42
-Охрид 38
-Велес 36
-Прилеп 35
-Куманово 26
-Крива Паланка 25
-Гостивар 23
-Гевгелија 18
-Битола 15
-Струга 14
-Струмица 13
-Кочани 11
-Богданци 10
-Тетово 8
-Берово 7
-Штип, Радовиш и Демир Капија по 5
-Пробиштип и Валандово по 4
-Свети Николе и Кратово по 3
-Демир Хисар 2
-Кичево, Ресен, Виница, Крушево и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 591.958 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.828, бројката на оздравени пациенти е 101.474, на починати е 3.503, а бројот на активни случаи изнесува 14.851. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука