ЕКОЛОГИЈА ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ

И натаму опаѓа нивото на Охридското Езеро, денес е на кота од 693,36 м.н.в

Охрид, 29. март 2021 (ОХРИДПРЕС) – И покрај врнежливиот период што го имавме, продолжува да се намалува нивото на водата во Охридското Езеро.

Според денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР) Охридското езеро е на кота од 693,36 м.н.в, што е за 13 сантиметри под месечниот просек (693,49 м.н.в) и 26 сантиметри над минимално дозволеното ниво од 693.10 м.н.в.

Може да биде слика на текст кој вели „министерство заземлоделство, шумарство водостопанство управа хидрометеоролошки работи- (споредба табела дневна хидролошка информацила реките природните езера претходниот ден очекувана тенденција наредниот ден) водостои прикажани 29.03.2021 cm легуновце- вардар жм вардар велес д.капила- 29.03.21 134 30.03.21 120 109 115 просек март ≡ 103 105 99 бана 88 150 брегалница 56 нд 114 54 струмица нд 102 100 135 сатеска радика 138 73 ΜΗΜ измерени 144.93 3.преспа 147.13 :30 часот 147.14 842.58 MHM 842.59 = 843.98 измерени вода 7.8 5.0 8.0 3.преспа охрид ез.охрид часот 8.0 5.5 = 8.0 езеро нд нд = има надминато изработил: минимум одобрил: директор, костадин ацевски нивна“

Може да биде слика на текст кој вели „министерство землоделство, водостопанство управа хидрометеоролошки работи табела неделна хидролошка реките природните 07:30 24.03.21 легуновце скопје вардар 26.03.21 136 134 100 138 105 28.03.21 110 29.03.21 130 105 100 226 мак.брод треска 206 33 132 107 100 218 264 109 208 пчина 180 41 берово- 60 150 нд -струмица струмица 106 150 106 140 114 67 135 106 73 185 79 183 102 71 185 68 20 ΜΗΜ 23 175 26 7:30 нд 147.13 табела 147.14 гемператури вода 7:30 693.36 охрид 7.6 4.0 693.36 6.0 4.0 60 6.0 4.0 7.8 5.0 8.0 изработил: гм 8.0 одобрил:вс директор акумулации дредовниот обработка“

Температурата на езерската вода измерена утрово е 8 степени, односно за 0,2 степени повисока од мартовскиот просек.

Од почетокот на месецов езерското ниво бележи константно опаѓање и е намалено за седум сантиметри, а последниве десет дена за два сантиметри.

Во Охрид денес променливо облачно време со сончеви периоди, во западните делови со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и северозападен правец.

Максималната температура во Охрид ќе достигне до 14. степени.

– До среда ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен ветер од северен правец. Кон крајот на неделата температурите ќе бидат во пораст, информираат од УХМР. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес/УХМР

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука