COVID-19 Здравје Избор Македонија ТОП ВЕСТИ

20 прекршувања на забраната за движење, 572 казни за неносење маска

Скопје, 29. март 2021 (ОХРИДПРЕС) – Од 22:00 часот на 28-ми март 2021 до 05:00 часот на 29-ти март 2021 година, констатирано е дека 20 лица не ја почитувале забраната за движење.

Во текот на изминатото деноноќие пак (28-ми/29-ти март 2021 година) на територијата на Република Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 572 прекршоци.

May be an image of text that says 'рнамакедо полицила POLICE носи заштитна маска! почитувал забрана за движене од 22:00 до 05:00 на територија на цела држава од 10 до 22 март заштити CE! прекршоци за неносене заштита и прекршуване на забрана за движене министерството за внатрешни работи апелира до граганите да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од владата co цел справуване co ковид-19.'

Од Министерството за внатрешни работи апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето на COVID-19. (Крај)

извор: МВР фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука