COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.394 нови случаи на COVID-19, 39 новозаболени лица од Охрид

Скопје, 3. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, при што се регистрирани 1.394 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 592
-Куманово 104
-Битола 101
-Прилеп 63
-Велес 60
-Кавадарци 50
-Охрид 39
-Тетово 38
-Штип 37
-Гостивар 35
-Струмица 31
-Кичево 30
-Кочани 24
-Неготино 21
-Свети Николе и Ресен по 19
-Гевгелија 18
-Струга 17
-Радовиш и Берово по 14
-Делчево и Виница по 11
-Крива Паланка 10
-Валандово 8
-Богданци 6
-Демир Капија 5
-Македонски Брод 4
-Дебар 3
-Пробиштип, Кратово и Пехчево по 2
-Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје (95, 88, 88, 87, 84, 84, 83, 76, 74, 74, 72, 69, 69, 60 и 50 години), по 4 од Прилеп (82, 71, 56 и 54 години), по 3 од Тетово (80, 75 и 74 години) и Гостивар (80, 74 и 66 години), по 2 од Битола (79 и 71 години), Куманово (76 и 67 години), Струмица (74 и 66 години), Кочани (68 и 63 години) и Кичево (71 и 61 години), по 1 починат од Кавадарци (65 години), Штип (50 години), Гевгелија (65 години), Велес (83 години), Ресен (70 години), Радовиш (65 години), Виница (70 години), Валандово (60 години), Демир Капија (72 години) и Демир Хисар (66 години).

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:

-Скопје 245
-Прилеп 35
-Кавадарци 27
-Куманово и Велес по 21
-Битола и Свети Николе по 15
-Гостивар, Струмица и Гевгелија по 12
-Кочани 11
-Неготино 10
-Тетово 9
-Берово, Валандово и Богданци по 6
-Пробиштип 4
-Кичево 3
-Македонски Брод 2
-Штип, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука