Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

Избори во Бугарија: Ќе можат да гласаат и 328 лица од Македонија, од нив најмногу од Охрид – 99

Софија/Охрид, 4. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во Бугарија денеска ќе се одржат парламентарни избори, а во трката за 240-члениот бугарски парламенти ќе се натпреваруваат 6.895 кандидати, предложени од 30 партии и коалиции.

Според податоците што ги објави бугарската Централна изборна комисија, само 328 лица од Македонија се пријавиле да гласаат. Најмногу од пријавените се од Охрид (99), потоа се Струмица (65) и Штип (61), додека од Скопје има 52, а од Битола 51 регистриран гласач.

Вкупниот број на гласачи во Бугарија е 6.732.316 лица. Граѓаните својот глас ќе го дадат на 11.983 гласачки места, а во 9.398 од нив ќе може да се гласа машински. Ова е втор изборен циклус во Бугарија на кој може да се гласа машински. Постојат 409 подвижни оддели за лица со попреченост, а, исто така, ќе има и оддели во одделенијата на болници во Ковид.

Денот на изборите во Бугарија почна во 07:00 часот утринава и ќе заврши во 20:00 часот по локално време. Во Република Македонија ќе може да се гласа во Бугарската амбасада во Скопје, Генералниот конзулат во Битола, ќе има делови во Струмица, Штип и Охрид.

Според последните анкети на јавното мислење во Бугарија, владејачката партија на премиерот Бојко Борисов – ГЕРБ има убедливо водство од 8,5 отсто пред најголемата опозициска партија БСП, односно за ГЕРБ се изјасниле 28 отсто од избирачите, а за БСП 20 отсто.

Аналитичарите сметаат дека резултатот од парламентарните избори во Бугарија ќе го одреди излезноста и дали десницата или левицата ќе имаат повеќе пратеници во следниот бугарски парламент. Можно е партијата на ТВ-презентерот и шоуменот Слави Трифонов „Има таков народ“ и Движењето за права и слободи до крај да се борат за третото место, со што ќе се утврди дали левицата или десницата ќе имаат шанса да ја формираат новата бугарска Влада.

Според аналитичарите, доколку само 45 отсто од гласачите излезат на гласање, тоа ќе им помогне на ГЕРБ и нејзините потенцијални партнери да останат на власт, но доколку надмине 51 отсто можно е опозицијата да има шанса да ја формира новата влада.

Меѓу шест и осум партии ќе влезат во новото Национално собрание, со што формирањето на идното владеачко мнозинство ќе се направи понестабилно.

Стравот од COVID-19 може да им забрани на постарите гласачи и на гласачите во карантин да одат и да гласаат на изборите во Бугарија. (Крај)

извор: ОхридПрес/Фокус фото: Фокус

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука