COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

301 нови случаи на COVID-19, 7 новозаболени, едно починато и 107 оздравени лица од Охрид

Скопје, 5. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.431 тестирања, при што се регистрирани 301 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 174
-Кавадарци 17
-Велес 16
-Прилеп 14
-Куманово, Тетово и Штип по 11
-Гостивар 8
-Охрид 7
-Струга 6
-Кочани 5
-Кичево 4
-Виница 3
-Неготино, Свети Николе, Берово и Делчево по 2
-Битола, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Капија по 1

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 9 од Скопје (74, 81, 47, 60, 69, 76, 79, 77 и 61 години), 6 од Прилеп (42, 58, 72, 74, 75 и 56 години), по 3 од Тетово (65, 59 и 57 години) и Гевгелија (73, 65 и 56 години), по 2 од Куманово (90 и 67 години), Кавадарци (85 и 57 години), Струмица (73 и 62 години) и Виница (79 и 62 години) и по 1 починат од Битола (59 години), Охрид (82 години), Кичево (37 години), Неготино (64 години), Свети Николе (79 години), Крива Паланка (73 години) и Дебар (43 години).

Регистрирани се 1.091 оздравени пациенти од:

-Скопје 429
-Охрид 107
-Прилеп 74
-Велес 42
-Куманово 40
-Штип и Струга по 37
-Битола 36
-Кавадарци 34
-Гостивар 29
-Гевгелија 26
-Крива Паланка 24
-Тетово 23
-Струмица 17
-Неготино 13
-Кочани и Делчево по 12
-Берово, Пробиштип и Богданци по 11
-Валандаво 10
-Радовиш 8
-Дебар и Крушево по 7
-Кичево 6
-Свети Николе и Демир Капија по 5
-Ресен 4
-Виница, Кратово и Пехчево по 3
-Демир Хисар и Македонски Брод по 2
-Македонска Каменица 1

Досега во земјата се направени вкупно 643.004 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука