Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Средношколците од ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ утре ќе даруваат крв

Охрид, 7. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Општинската организација на Црвен крст Охрид утре ќе ја организира редовната крводарителска акција во соработка со ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“.

Истата ќе се одржи во просториите на Службата за трансфузиона медицина во Охрид со цел да се обезбедат крвни единици кои се потрeбни во овој период.

– Почитувани средношколци, Ве повикуваме сите заедно да ја покажеме хуманоста на дело, да даруваме крв за оние на кои им е најпотребна. Сите заинтересирани средношколци треба да ги исполнуваат следните услови, а воедно да носат документ за лична идентификација (лична карта/пасош): да се на возраст над 18 години и да се чувствуваат здраво. Придружете ни се, донирајте крв и спасите нечиј живот, информираат од Црвен крст Охрид.

Крводарителската акција, која ќе се спроведе во периодот од 09:00 до 12:00 часот ќе се одржи согласно протоколите за работа во услови на епидемија од COVID-19 и ќе бидат преземени сите потребни заштитни мерки и овозможени услови за безбедно дарување крв на сите крводарители. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука