Спорт

Македонските фудбалери напредуваа три места на ФИФА рангирањето

Скопје, 8. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Македонската фудбалска репрезентација се искачи три места на најновата ранг-листа на Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) и сега се наоѓа на 62-ро место.

Македонскиот национален тим има 1374. бодови и од почетокот на оваа година има ефект од две победи (Лихтенштајн 5:0 и Германија 2:1) и пораз од Романија 3:2, трите натпревари во рамки на мундијалските квалификации.

На врвот на ФИФА рангирањето и натаму е Белгија (1.783), пред светскиот првак Франција (1.757), додека трет е Бразил (1.743).

Италија, која е во серија од 25 натпревари без пораз, скокна од десеттото на седмото место. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука