COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.163 нови случаи на COVID-19, 50 новозаболени и 1 починато лице од Охрид

Скопје, 8. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, при што се регистрирани 1.163 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 473
-Битола 100
-Куманово 90
-Прилеп 62
-Охрид 50
-Струмица 45
-Тетово 36
-Штип и Кичево по 32
-Велес 29
-Кавадарци 28
-Гостивар и Кочани по 27
-Гевгелија 22
-Струга и Свети Николе по 14
-Неготино и Радовиш по 12
-Ресен и Валандово по 11
-Виница 10
-Крива Паланка и Берово по 7
-Демир Капија и Демир Хисар по 3
-Делчево 2
-Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (39, 63, 65, 75, 76, 77 и 79 години), по 4 починати пациенти од Кавадарци (56, 68, 73 и 77 години) и Штип (47, 69, 70 и 78 години), 3 лица од Струмица (71, 2 лица по 81 години), по 2 починати пациенти од Прилеп (76 и 82 години), Велес (72 и 85 години), Крива Паланка (60 и 72 години) и Битола (63 и 69 години), и по 1 починат пациент од Куманово (66 години), Гостивар (78 години), Неготино (82 години), Гевгелија (62 години), Свети Николе (64 години), Радовиш (68 години), Охрид (64 години), Кичево (69 години) и Ресен (71 години).

Регистрирани се 854 оздравени пациенти од:

-Скопје 475
-Прилеп 52
-Велес 40
-Куманово 37
-Кавадарци 36
-Тетово 27
-Кочани 25
-Гостивар 23
-Неготино 22
-Берово 18
-Штип 16
-Крива Паланка 13
-Гевгелија 12
-Струмица и Свети Николе по 9
-Радовиш и Валандово по 8
-Виница 7
-Пробиштип 3
-Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 2
-Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука