COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.092 нови случаи на COVID-19, 33 новозаболени, 1 починатo и 101 оздравени лица од Охрид

Скопје, 10. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, при што се регистрирани 1.092 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 452
-Битола 85
-Куманово 80
-Прилеп 49
-Кавадарци 45
-Велес 41
-Струмица 36
-Охрид 33
-Тетово 30
-Штип 27
-Кичево 22
-Гостивар и Кочани по 21
-Гевгелија 18
-Струга 15
-Ресен 13
-Радовиш 11
-Делчево 10
-Дебар и Берово по 8
-Свети Николе, Крива Паланка и Пробиштип по 7, Дојран 6
-Неготино, Виница, Богданци и Демир Хисар по 5
-Валандово, Македонски Брод и Македонска Каменица по 4
-Демир Капија 3
-Крушево и Пехчево по 2
-Кратово 1

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 10 од Скопје (91, 83, 65, 79, 2 лица по 74, 72, 70, 63 и 60 години), по 2 починати пациенти од Куманово ( 73 и 65 години), Прилеп (90 и 81 години), Тетово (77 и 74 години), Гостивар (78 и 48 години), Кавадарци (70 и 46 години), Гевгелија (66 и 61 години) и Виница (67 и 64 години) и по 1 починат пациент од Битола (88 години), Берово (76 години), Велес (81 години), Крива паланка (61 години), Неготино (61 години), Охрид (81 години), Свети Николе (70 години) и Штип (64 години).

Регистрирани се 2.003 оздравени пациенти од:

-Скопје 1145
-Кавадарци 147
-Охрид 101
-Неготино 81
-Струга 71
-Куманово 57
-Прилеп 53
-Битола и Велес по 43
-Тетово 34
-Штип 32
-Гостивар 27
-Струмица 26
-Гевгелија 23
-Делчево 17
-Крива Паланка 15
-Кичево 14
-Кочани 10
-Берово и Демир Капија по 9
-Ресен 7
-Свети Николе и Радовиш по 6
-Пробиштип, Валандово, Богданци и Македонски Брод по 5
-Виница и Крушево по 3
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 666.091 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.157, бројката на оздравени пациенти е 115.433, на починати е 4.182, а бројот на активни случаи изнесува 21.542. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука